Jak zostać pacyfistą?

Pokój pacyfizm pacifism pacyfista

Jak zostać pacyfistą?

Pacyfistą nie zostajesz zapisując się do jakiegoś klubu, wstępując do danej partii, czy wysyłając sms na numer XXXXX za YZ zł + VAT

Sprawdź proszę opublikowane definicje Pacyfizmu. Musisz zrozumieć na czym polega ta ideologia. Dopiero po zapoznaniu się z nimi możesz zrozumieć jak zostać Pacyfistą. To nie jest wcale takie oczywiste. Generalnie musisz za wszelką cenę, wbrew presji społecznej powstrzymywać się od przemocy, agresji, wojen. Musisz propagować, promować ideę pokoju wśród swoich bliskich, swoich przyjaciół, swoich znajomycn, wśród społeczności lokalnej, wśród społeczności światowej. Możesz publikować artykuły, możesz organizować wystąpienia. Jeśli masz możliwość możesz nawet i publikować swoje artykuły w prasie. Wszystko się liczy ! Naklejka na samochodzie, wpis na twitterze, wpis na Facebooku, publikacja komentarzy online. Najważniejsze jest aby całym sobą wierzyć w ideę pokoju na świecie, przekonywać innych, że negocjacjami społeczność osiągnie swój, a wojna nie jest ostatecznością! Wojna jest niedopuszczalna. Wojna jest zła. Wojna nie jest celem, Wojna nie jest środkiem. Nie może być wojen!

Musisz jednak wiedzieć, że czym innym są Dzieci kwiaty, czym innym “nieagresja” (non violence), a czym innym Pacyfizm. Otaczający nas świat, mass media strasznie to skomplikowały. Czy celowo? Czy przypadkiem? Nie wiem. Może to tak jak z głuchym telefonem? 100 powtórzyło, każdy coś dodał i wyszło, że trzeba chodzić w kolorach tęczy, palić skręta i krzyczeć na ulicach “STOP WAR” i tylko to się liczy ?

Jak zostałem pacyfistą ?

W moim odczuciu czym innym jest strach przed śmiercią, czym innym jest strach przed śmiercią na bezsensownej wojnie, a czym innym jest pacyfizm. W moim wypadku sprawa jest oczywista. Nie wiedziałem tego od dziecka, zrozumiałem to dopiero po maturze. Zauważyłem wtedy, że nigdy nie siedziałem z nosem w telewizorze i nie cieszyłem się gdy TV informacyjna pokazywała sceny z frontu. Nie czekałem z utęsknieniem na wieczorne wydanie wiadomości w których podadzą statysytki ilu zabitych, ilu rannych, ilu zaginionych.
Od małego pamiętam bowiem że gdy pokazywano w TV dzień i noc działania wojenne na frontach :

w Zatoce Perskiej
w Bośni
w Czeczenii
w Kosowie

w Czeczenii
w Afganistanie
w Iraku

Nocne bombardowania miast na bliskim wschodzie. Stare radzieckie wozy bojowe na zmarźniętych stepach. To wszystko wywoływało we mnie oburzenie i cierpienie. Już jako małe dziecko nie umiałem zrozumieć dlaczego Ci ludzie muszą umierać. Prosiłem swoich rodziców aby mi to wytłumaczyli, lecz pomimo wielu ich prób nigdy tego nie zrozumiałem i nigdy się z tym nie pogodziłem.

Gdy dorosłem wszędzie na świecie nadal wybuchały konflikty zbrojne. Średnio raz w roku telewizja dosłownie zasypywała nas informacjami o kolejnej wojnie i kolejnych polskich żołnierzach, którzy uczestniczą w kolejnej międzynarodowej interwencji zbrojnej. Nigdy nie pokazywali za bardzo trumien z ciałami poległych. Było to dla mnie zastanawiające, jak to jest, że do walki wszyscy, a konsekwencji nie pokazują. Przecież na wojnie wielcy tego świata zarabiali pieniądze, a my, zwykli obywatele kończyliśmy życie. Media zawsze należały do wielkich tego świata, więc i ich przekaz musiał być kontrolowany, wypaczony. Przecież to było oczywiste. Nie byłem tym oburzony, ale do szału doprowadzało mnie to, że ja to wiem, inni zapewne też, a nikt nie reaguje! Nikogo naprawdę nie obchodził fakt, że totalnie, w 100% bezsensowna, wojna prowadzi do utraty życia ? Że w jej wyniku powstaje chaos zniszczenie? A wszystko to można załatwić przy stole negocjacyjnym?

Zawsze byłem przeciwko, lecz wcześniej nie umiałem tego wyrazić. Tylko wśród najbliższych manifestowałem swoje niezadowolenie i oburzenie, jak to politycy wkręcali nas w kolejną wojnę i w kolejną.

Sądzę, że na studiach świat zrozumiałem już na tyle, że zacząłem kojarzyć pewne fakty na tyle aby w 100% utwierdzić się w przekonaniu, że wojna jest bezsensowna i należy zacząć żyć zgodnie z ideologią pacyfizmu.

Rozpocząłem wielką i świetlaną karierę w Polsce. Byłem jednoosobowym przedsiębiorstwem i przez lata sprzedawałem z mniejszym, bądź większym powodzeniem używane samochody osobowe. Zmiany podatkowe, które nastały w 2018 roku nakłoniły mnie do zamknięcia firmy, ulokowania pieniędzy w wieloletni kredyt mieszkaniowy i poszukania normalniej, nudnej pracy.

Jakież było moje zdziwienie jak w chwili gdy zacząłem wykańczać mieszkanie rozpoczęła się era “kowidowa” . To dzięki nastaniu cov-19 znalazłem czas na przemyślenia i zostałem zmuszony do poznanie nowych narzędzi, dzięki którym możliwe będę mógł zarabiać na życie w nowej, jak się potem okazało, cyfrowej rzeczywistości.

Zacząłem zgłębiać ideologię pacyfizmu, zacząłem poznawać dzieła literackie, dzięki którym wiele zrozumiałem. W kolejnych wpisach pokażę trochę z nich i zachęcę Ciebie do ich przeczytania, poszukania.

Dzięki tym dwóm latom spędzonym na home-office możliwe było stworzenie tej strony. Teraz bowiem to dzięki internetowi zarabiam na życie i wiem na tyle dużo, że wiem jak promować ideę swojego życia.

Co robię jako pacyfista?

Musisz bowiem wiedzieć, że bycie Pacyfistą to nie tylko myślenie, że “nie akceptuję wojny!” Bycie Pacyfistą należy manifestować światu i w sposób możliwie najskuteczniejszy nakłaniać innych do tego aby odrzucili myślenie o wojnie i aby zrozumieli wreszcie, że wojna i śmierć do niczego dobrego nie doprowadzą.

W moim wypadku ta domena będzie takim miejscem. To właśnie tutaj stworzę miejsce, w którym każdy miłośnik pokoju znajdzie coś dla siebie. Pozna definicję, zasady, najnowsze wiadomości ze świata pacyfistów no i moje przemyślenia.

~Pacyfista.com

Sposoby wsparcia projektu

… więcej wkrótce …

Pokojowe protesty w Berlinie

Wiadomości Pacyfista.com

W Berlinie odbyły sie pokojowe protesty. Artykuł dostępny jest na stronie Theguardian.com

tłumaczenie via google.translate :

Tysiące protestujących w Berlinie przeciwko przekazywaniu broni Ukrainie
Pod Bramą Brandenburską gromadzi się około 13 000 osób, gdyż demonstracje odbywają się także w innych niemieckich miastach.

Tysiące ludzi wzięło udział w demonstracji w centrum Berlina, aby zaprotestować przeciwko przekazaniu Ukrainie większej ilości broni, wzywając niemiecki rząd do deeskalacji kryzysu poprzez utorowanie drogi do negocjacji z Władimirem Putinem.

Policja oszacowała, że ​​w Powstaniu dla Pokoju pod Bramą Brandenburską, zorganizowanym przez Sahrę Wagenknecht, zbuntowaną członkinię Partii Lewicy i doświadczoną działaczkę feministyczną Alice Schwarzer, wzięło udział 13 000 osób.

Organizatorzy twierdzili, że wzięło w nich udział aż 50 tys. Podobne demonstracje odbyły się w innych niemieckich miastach.

W przemówieniu podczas protestu Wagenknecht mówił o „początku inicjatywy obywatelskiej” i „sygnale startowym dla nowego, silnego ruchu pokojowego w Niemczech”. Powiedziała, że ​​demonstrantów zjednoczył fakt, że nie czuli się reprezentowani przez rząd Olafa Scholza i jego minister spraw zagranicznych Annalenę Baerbock w sprawie ich decyzji o dostarczeniu Ukrainie broni.

Źródło:
https://www.theguardian.com/world/2023/feb/25/thousands-protest-in-berlin-against-giving-weapons-to-ukraine

Pacyfizm to filozofia, ideologia, czy styl życia?

Pacyfizm

…więcej wkrótce…

Czym jest Pacyfizm – wybrane definicje z polskiego internetu

Pacyfizm

Aby zrozumieć ideę Pacyfizmu musimy zrozumieć czym jest Pacyfizm.
W tym wpisie podam Tobie 3 definicje pacyfizmu. Co ważne będą one zasięgnięte, z “polskiego internetu“.
Sprawdzimy wspólnie, czy definicje w Polsce różnią się od tych na świecie.



Pacyfizm wg. Słownika języka polskiego PWN

1. «pogląd głoszący konieczność zaprzestania i niewszczynania wojen»

2. «ruch społeczno-polityczny działający na rzecz utrzymania pokoju, potępiający wszystkie wojny bez względu na ich przyczyny i charakter»
• pacyfistyczny • pacyfista • pacyfistka

Źródło:
https://sjp.pwn.pl/sjp/pacyfizm;2570248.html


Pacyfizm wg. Wikipedia.org

Pacyfizm (łac. pac- od pax dpn. pacis „pokój” oraz -ficus od facere „czynić”[1]) – ruch społeczno-polityczny dążący do pokoju, potępiający wojny, a także przygotowania do nich. Pacyfiści domagają się ustanowienia trwałego pokoju między narodami oraz chcą, aby wszelkie konflikty rozwiązywane były zgodnie z literą prawa międzynarodowego bez uciekania się do użycia sił zbrojnych. Pacyfizm można podzielić na różne nurty: część z nich wyraża aprobatę wobec niektórych wojen (np. wojny obronnej), inne natomiast charakteryzują się jednolitym stosunkiem do każdej wojny, niezależnie od jej przyczyny[2].

W okresie PRL ruch hippisowski przyczynił się do popularyzacji idei pacyfistycznej na terytorium Polski[3]. Hippisi propagowali palenie książeczek wojskowych, odmawiali stawienia się w jednostkach wojskowych i uprawiali inne formy biernego oporu. Nieodłącznym symbolem pacyfistów tych czasów stała się pacyfa.

Pacyfizm jest związany z szerokim spektrum poglądów politycznych, występując w licznych odmianach w różnych krajach[2].

Źródło:
https://pl.wikipedia.org/wiki/Pacyfizm


Definicja pacyfizmu w Encyklopedia PWN

pacyfizm
[łac. pacificus ‘wprowadzający pokój’ < pax ‘pokój’, facere ‘czynić’]:

1) Zespół poglądów głoszących konieczność usunięcia bądź ograniczenia wojen i zapewnienia ludzkości pokoju. Idea pacyfizmu wyrażająca się w dążeniu do stworzenia świata wolnego od przemocy i wojen występuje w wielu systemach filozoficznych, religijnych, społecznych, zawiera ją m.in. konfucjanizm, buddyzm, w starożytnej Grecji opowiadali się za nią niektórzy stoicy, w nurcie tradycji hebrajskiej — esseńczycy oraz pierwsi chrześcijanie (z czasem stanowisko Kościoła ewoluowało do pacyfizmu umiarkowanego, czego wyrazem była przyjęta w średniowieczu koncepcja wojny sprawiedliwej); głosiły pacyfizm średniowieczne sekty (albigensi, waldensi), później protestantyzm (bracia czescy, bracia polscy, baptyści oraz kwakrzy, reprezentujący stanowisko skrajnie pacyfistyczne).

2) Ruch społeczno-polityczny działający na rzecz pokoju, który zaczął się rozwijać na początku XIX w. Pierwsze towarzystwo pacyfistyczne założył 1815 D. Low Dodge w Nowym Jorku, 1816 powstało w Londynie — z inicjatywy kwakrów — Stowarzyszenie na rzecz Popierania Trwałego i Powszechnego Pokoju; 1843 zorganizowano w Londynie kongres pacyfistów brytyjskich i amerykańskich; 1848 odbył się w Brukseli pierwszy międzynarodowy kongres pacyfistyczny, na którym rozpatrywano m.in. problemy pokojowego rozwiązywania sporów międzynarodowych; w 2. połowie XIX w. duży rozgłos zyskała działająca w Europie Liga Pokoju i Wolności, założona1867 w Genewie. Pod koniec XIX w. istniało ponad 400 organizacji pacyfistycznych; w tym okresie pacyfiści zaczęli wysuwać, poza generalnym żądaniem odrzucenia wojny jako metody rozstrzygania sporów, również propozycje szczegółowe: powszechnego rozbrojenia, a zwłaszcza likwidacji regularnych sił zbrojnych, nieingerowania w wewnętrzne sprawy innych państw, ustanowienia stałych trybunałów rozjemczych, które rozstrzygałyby spory między państwami prowadzące dotychczas do konfliktów zbrojnych. Działalność pacyfistów miała wpływ na przebieg i rezultaty konferencji pokojowych 1889 i 1907 w Hadze, przyczyniła się do ustanowienia przyznawanej od 1901 Pokojowej Nagrody Nobla. W okresie międzywojennym działania podejmowane przez pacyfistów (choć bardzo istotne z moralnego punktu widzenia) okazały się nieskuteczne politycznie.

Źródło:
https://encyklopedia.pwn.pl/haslo/pacyfizm;3953146.html